Jak możesz oszczędzać wodę?

A oto kilka przykładów postępowania, które pozwolą nam chronić jakże cenną wodę:
zmniejszeniu ilości zużywanej wody – to działanie w sposób bezpośredni wpływa na stosunki ilościowe wody im mniej jej zużywamy, tym mniej należy jej pobrać z miejsca ujęcia wody i tym samym mniej trzeba oczyszczać lub co gorsze i mniej przyjemne zaś w naszych realiach prawdziwe tym mniej trafia jej do rzek czy jezior; dokonać tego możemy poprzez np.:
– instalowanie wodomierzy – ułatwiają kontrolowanie zużycia wody,
– sprawdzanie i regulacje armatury,
– branie prysznica zamiast kąpieli w wannie,
– zakręcanie kranu, gdy chwilowo nie korzystamy z wody np. w trakcie mycia zębów, golenia, zmywania,
– wykorzystywanie urządzeń gospodarstwa domowego (pralka, zmywarka do naczyń) o małym zużyciu wody,
– stosowanie długotrwałego namaczania zamiast prania wstępnego,
– pranie i zmywanie w całkowicie zapełnionych urządzeniach, zgodnie z instrukcja obsługi,
– unikanie środków czystości zawierających fosforany i chlor,
– instalowanie wodooszczędnych toalet,
Ilość zużywanej wody można ograniczyć, zmniejszając jej przepływ. W jaki sposób? Na przykład stosując baterie z perlatorami. Najlepiej zarówno w kuchni, jak i w łazience.

Istnieją różnorodne sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym. Różnią się one dość znacznie dla gospodarstw miejskich i rolnych. Do podstawowych należą:


* dbałość o jakość sieci wodnej, w szczególności:
– likwidacja przecieków
– montaż sprzętów ograniczających zużycie wody, jak np. podwójne spłuczki
– montaż perlatorów
* racjonalne używanie wody:
– w trakcie mycia się
– podczas zmywania naczyń i sprzątania
– do podlewania.

Czynność Potencjalne oszczędności na wodzie Potencjalne oszczędności miesięczne Potencjalne oszczędności roczne
Zakręcanie kranów przy myciu zębów 10-12 l. 4 osoby, 3 razy dziennie 900 l. ~ 9PLN na osobe, 3,6 m3 gospodarstwo 43 m3 ~ 480 PLN
Uszczelnienie zaworów 1 kropla wody/s. 16,8l. na dobę. 504 l. na kran ~ 5 PLN 6,1 m3 ~ 61 PLN na kran
Instalacja perlatorów Do 15% oszczędności 20 l/osobe 2400 l. ~24 PLN 28,8 m3 ~288 PLN
Wymiana wanny na prysznic ok 150 l. na kąpiel ~54 kąpiele miesięcznie 8.1 m3 ~ 81 PLN 9,7 m3 ~ 972 PLN


Tabela stworzona przy założeniach: 4 osobowe gospodarstwo domowe, osoby myjące zęby 3 razy dziennie, 140 l. dziennego zużycie na osobę. 3 kąpiele tygodniowo. Koszt m3 zmieszanej ciepłej i zimnej wody 10 PLN. Jest to tabela szacunkowa na podstawie danych empirycznych. Rzeczywiste oszczędności w różnych gospodarstwach domowych, mogą się różnić nawet o kilkaset procent,np. zależności od rzeczywistej ceny wody, posiadanych w domu zaworów itp.

Cieknące krany
W budynkach komunalnych instaluje się liczniki indywidualne oraz zbiorowe. Różnica pomiędzy licznikami indywidualnymi a licznikiem całego bloku to straty spowodowane przez kapiące krany czy osoby blokujące liczniki. Różnica doliczana jest do kosztów m3 wody, koszt metra sześciennego potrafi wahać się w zależności od budynku nawet o kilkaset procent 3,5 – 8 PLN. W przypadku baterii, które służą głównie do mycia – jak na przykład umywalki – wystarczy maksymalna przepustowość 5 – 6 l/min, a czasami i mniej. W celu osiągnięcia określonego małego natężenia przepływu zaleca się stosowanie perlatorów z napowietrzaczem montowanych na wylewki armatur czerpalnych zmniejszające strumień wody i ograniczające maksymalny przepływ do 5-6 l/min. Przez intensywne doprowadzanie powietrza wytwarzają one przyjemny „soczysty” komfortowy strumień tak, że zmniejszenie przepływu jednostkowego wody jest odczuwalne nawet jako sympatyczne.

Jak to działa ?

Jeżeli twoja umywalka używana jest przez 10 minut dziennie, to w ciągu dnia zużywa się około 160 l wody (ciepłej i zimnej).
Z perlatorem o wydatku 6 l/min ilość ta zostanie zmniejszona do 60 l. cena 10 – 38 pln. Reduktory przepływu zapewniają stałą wartość przepływu niezależnie od zmian ciśnienia. Znajdują zastosowanie w wielu miejscach – bateriach umywalkowych, prysznicach, podgrzewaczach wody, dozownikach czy urządzeniach do sprzedaży napojów. Reduktory przepływu sprawdzają się w następujących sytuacjach:

w wielopiętrowych budynkach – równomierny wypływ wody na wszystkich piętrach
w łaźniach, umywalniach – równomierny wypływ wody we wszystkich kranach
jeżeli w sieci występuje duża zmienność ciśnienia wody – stabilny wypływ we wszystkich punktach odbioru.

Niewielkie wymiary oraz trwałość sprawiają, że reduktory przepływu są tanim, alternatywnym rozwiązaniem dla bardziej skomplikowanych regulatorów mechanicznych. Poza tym spełniają jeszcze jedną ważną funkcję: zastosowane w perlatorach i reduktorach umożliwiają znaczne ograniczenie zużycia wody i energii.

Jak działa reduktor przepływu ?

Jeżeli twój prysznic używana jest przez 10 minut dziennie, to w ciągu dnia zużywa się około 200 l wody (ciepłej i zimnej).
Zastosowanie reduktora o przepływie 8 l/min pozwala ograniczyć zużycie wody do 80 l. cena: ok. 25 pln Słuchawka Body Spa® oraz głowica Resort Spa® są pierwszymi w świecie prysznicami wykorzystującymi technologię Oxygenics®. Cena ok. 250 – 300 pln.

Technologia Oxygenics®

   – dzięki tej technologii zawartość tlenu w wodzie wypływającej z prysznica zwiększa się o ponad 60%;
– zwiększona siła strumienia prysznica;
– system samoczynnego zwiększania ciśnienia powoduje, że kąpiel pod prysznicem jest możliwa nawet wtedy, gdy ciśnienie wody jest niskie;
– oszczędność do 70% ciepłej wody i pieniędzy, które na nią wydajesz;
– koniec z ciągłym czyszczeniem prysznica z kamienia i osadów – wykonanie ze specjalnego tworzywa DelrinŽ sprawia, że prysznice te są niesamowicie odporne na zarastanie.